KOŚCIÓŁ P.W. MATKI BOSKIEJ KRÓLOWEJ POLSKI W BRODNICY

kategoria:

zabytki architektury - budowle sakralne

opis: Kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Brodnicy to kościół poewangelicki, obecnie szkolny. Kościół zbudowany został w stylu neoklasycystycznym. Wiele źródeł podaje, iż kościół powstał według projektu wybitnego XIX-wiecznego architekta Stanisława Hebanowskiego, lecz nie może być to prawdą, gdyż urodził się on w 1920 roku. Natomiast budowę świątyni rozpoczęto wmurowaniem kamienia węgielnego w dniu 16 maja 1827 roku. Uroczyste poświęcenie nastąpiło w niedzielę Palmową dnia 4 kwietnia 1830 roku. Na wieży kościelnej zawieszono w roku 1834 dwa żeliwne, ofiarowane przez króla Fryderyka Wilhelma III dzwony, które przetrwały do czasów współczesnych. Kościół ewangelikom ponad sto lat. Ostatnie nabożeństwo odprawił suprintendennt E. Birkholz w dniu Nowego Roku 1945. Po przejściu frontu w styczniu 1945 roku do świątyni wdarli się żołnierze sowieccy i zniszczyli organy.
  Po drugiej wojnie światowej kościół przejęli rzymskokatoliccy. Poświęconej 7 grudnia 1947 roku świątyni nadano wezwanie Matki Boskiej Królowej Polski. Od tego czasu służy młodzieży jako kościół szkolny.
   Kościół posadowiony został na cokole z granitowych głazów (które pochodziły między innymi z rozebranego czy rozbieranego zamku w Brodnicy), murowany z cegły, otynkowany. Ma 33 m długości i 17 m szerokości. Kwadratowe prezbiterium z przyległą szerszą nawą czteroprzęsłową i wieżą od wschodu, wbudowaną w ¾ do wnętrza korpusu. Zakryty stropem płaskim, z półkolistymi oknami. Siodłowy dach, kryty dachówką zwieńczony jest wieżą z iglicą, na której pod krzyżem znajduje się kula. Znaleziono w niej podczas remontu różne dokumenty (m.in. rycinę zamku krzyżackiego, plan miasta). Na wieży kościelnej znajdują się dwa dzwony żeliwne podarowane w 1834 roku przez króla Fryderyka Wilhelma III. Większy ma wymiary: wysokość 115 cm, obwód 580 cm, mniejszy odpowiednio 85 cm i 335 cm. Posiadają identyczne oznakowanie: pruskiego orła królewskiego, napis "BERLIN", a pod nim rok "1834". Dotrwały one do czasów współczesnych. Oprócz wyżej wymienionych były kiedyś jeszcze trzy odlane z brązu dzwony. Zakupiono je w 1912, ale podczas I wojny światowej w 1917 roku zostały skonfiskowane na cele militarne.
   Wewnątrz świątyni na uwagę zasługują empory (chóry, galerie) wsparte na kolumnach toskańskich. Przedłużenie do stropu stanowią kolumny jońskie. Na ścianie za ołtarzem był obraz przedstawiający Zmartwychwstanie Pańskie.
źródło: Grążawski K., Zabytki Brodnicy i okolic, Brodnica, 1993
http://www.ebrodnica.pl
http://kujawy.media.pl
jak trafić: Kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Brodnicy znajduje się przy ul. Kościelnej 2.
 
zdjęcie:


fot. ze strony http://www.brodnica-online.pl