KOŚCIÓŁ EWANGELICKO-AUGSBURSKI P.W. ZBAWICIELA W BYDGOSZCZY

kategoria:

zabytki architektury - budowle sakralne

opis:

Historia kościoła
Kościół ewangelicko-augsburski p.w. Zbawiciela w Bydgoszczy został zbudowany na miejscu starego ewangelickiego cmentarza bocianowskiego. Miejsce to zostało specjalnie przeznaczone pod świątynię już w momencie planowania nowej, dużej dzielnicy tzw. kolejowej w 1853 roku. Zabudowa dzielnicy, która trwała w latach 1870-1900 oraz jej zasiedlenia, głównie ludnością narodowości niemieckiej i wyznania ewangelickiego, stworzyła potrzebę budowy. Projektantem świątyni był architekt Heinrich Seeling z Berlina, autor bydgoskiego Teatru Miejskiego i później neogotyckiego ewangelickiego kościoła farnego (obecnie kościoła jezuitów). Projekt kościoła datowany jest na 21 marca 1894 roku. Poświęcenie kamienia węgielnego pod ewangelicko-unijny kościół Chrystusa (niem. Christuskirche) nastąpiło w dniu 28 marca 1896 r., a konsekracja świątyni 27 października 1897 roku. W 1901 r. wokół budowli założono skwer (dziś otoczony ulicami Warszawską, Fredry, Sowińskiego i Sobieskiego). Do lat 30. XX w. świątynia służyła niemieckiej gminie kościoła ewangelicko-unijnego, a później polskiej parafii ewangelicko-augsburskiej. W czasie walk w 1945 roku, został zburzony hełm wieży. Po zakończeniu wojny kościół zajęli katolicy, jednak został zwrócony parafii ewangelicko-augsburskiej i ponownie poświęcony 9 grudnia 1945 roku jako kościół p.w. Zbawiciela. Wieżę odbudowano wg projektu architekta Jana Kossowskiego, który zaprojektował na niej niski dwuspadowy daszek, zwieńczony ozdobną neobarokową sygnaturką. Wnętrze wyremontowano w latach 1946-1947. W 1947 roku przed świątynią - pierwotnie z boku, od 1959 roku od frontu - ustawiono figurę Chrystusa, kopię dzieła Thorvaldsena z Kopenhagi, pochodzącą z likwidowanego cmentarza przy ul. Jagiellońskiej. Plac otrzymał wtedy nazwę pl. Zbawiciela. Kościół był remontowany w 1983 r., a w latach 90. zlikwidowano sygnaturkę na wieży.

Architektura kościoła
Jest to kościół ceglany, nietynkowany, z wyjątkiem blend i płycin. Jednonawowy, z transeptem i prosto zamkniętym prezbiterium, skierowanym na północny wschód. Od frontu masywna wieża jest nakryta dachem dwuspadowym, z ozdobnymi trójkątnymi szczytami. Korpus na zewnątrz opięty uskokowymi szkarpami. Główne wejście ujęte portalem, w rozecie mozaika z przedstawieniem Dobrego Pasterza. Wnętrze zboru obiegają empory, połączone z chórem muzycznym. Nawa nakryta jest stropem kasetonowym. Korpus kościoła i prezbiterium nakryte dachami dwuspadowymi. W elewacji południowej i północnej szerokie, ostrołukowo zamknięte otwory okienne, zdobione maswerkami, charakterystyczne dla gotyku angielskiego. Większość drewnianych elementów świątyni (sklepienia, empory wraz z balustradami i podniebieniem) pokryto polichromia o motywach roślinnych i geometrycznych.

Wyposażenie
Na ścianach zachowały się fragmenty bogatego wystroju malarskiego, niestety przemalowane i częściowo zatynkowane. Wyposażenie wnętrza jest skromne: ołtarz w formie ceglanej arkady, nad nim witraż przedstawiający Chrystusa i czterech ewangelistów oraz monumentalny wiszący żyrandol. W kościele organy zostały zbudowane przez firmę Wilhelma Sauera z Frankfurtu nad Odrą w 1897 roku jako pneumatyczny instrument o 25 rejestrach. W 1941 r. organy zostały przebudowane przez firmę Josef Goebel z Gdańska. W 1947 roku we wnętrzu kościoła umieszczono tablicę ku czci 24 duchownych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, którzy stracili życie podczas drugiej wojny światowej.

źródło: Bręczewska-Kulesza D., Bydgoskie realizacje Heinricha Seelinga, Materiały do dziejów kultury i sztuki Bydgoszczy i regionu, z. 4, Bydgoszcz, 1999
jak trafić:

Kosciół ewangelicko-augsburski znajduje się na placu Zbawiciela w Bydgoszczy. Dojście z dworca kolejowego ulicą Zygmunta Augusta, z której skręcamy w ul. Warszawską.
 

zdjęcie:


fot. P. Hartwich