KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. PIOTRA I PAWŁA W  DĘBOWEJ ŁĄCE   pow. Wąbrzeźno

kategoria:

zabytki architektury - budowle sakralne

opis:

   Kościół p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębowej Łące został wzniesiony na przełomie XIII/XIV wieku. Został spalony w czasie wojny polsko-krzyżackiej w 1410 roku, a w 1445 roku odbudowany. Na początku XVII wieku przebudowany. Od 1756 do 1930 roku pełnił funkcję kościoła filialnego. W 1875 roku świątynia została wyremontowana, a w 1963 roku odnowiono jej wnętrze.
   Kościół p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębowej Łące to kościół gotycki, który został przekształcony w duchu renesansowym na początku XVII wieku. Jest to świątynia orientowana, murowana z kamienia - szczyty i górne kondygnacje wieży są ceglane. Kościół salowy z niewielką prostokątną zakrystią od północy, kwadratową, tynkowaną kaplicą przekształconą z dawnej kruchty wzniesionej na początku siedemnastego wieku przy ścianie południowej, i z kwadratową wieżą od zachodu. Ściany boczne zwieńczone fryzem ceglanym prawdopodobnie w 1875 roku. Szczyt wschodni z XIV wieku - schodkowy, rozczłonkowany sterczynami ustawionymi ukośnie, pomiędzy którymi znajdują się blendy. Szczyt zachodni wtopiony w wieżę, zdobiony ostrołukowymi blendami. Wieża kościoła podzielona jest na trzy kondygnacje tynkowanymi fryzami, dekorowana blendami, zwieńczona attyką. Od zachodu bogato profilowany portal ostrołukowy. Wnętrze kościoła kryte jest stropem belkowym, prawdopodobnie osiemnastowiecznym, w zakrystii sklepienie kolebkowe z lunetami, w kaplicy krzyżowe, pod wieżą strop płaski.
   Wystrój wnętrza kościoła datuje się głównie na XVII i XVIII w. Z pierwszej połowy XVII wieku pochodzą późnorenesansowe: ołtarz główny i ołtarz boczny Matki Boskiej z Dzieciątkiem (z lewej strony) oraz ambona. Drugi ołtarz boczny p.w. św. Rocha (z prawej strony) pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku. Granitowa kropielnica jest prawdopodobnie średniowieczna. Organy o zewnętrznej oprawie neoromańskiej datowane są na początek XX wieku. Ciekawe jest też złotnictwo, na które składają się: barokowa monstrancja z II połowy XVIII wieku z cechą imienną Stefana Petersena, barokowe kielichy z drugiej połowy XVII wieku oraz barokowy reflektor mosiężny z herbem Ślepowron z II połowy XVII wieku, a także osiemnastowieczne świeczniki ołtarzowe.

źródło: Diecezja Toruńska historia i teraźniejszość, t. 18, Dekanat wąbrzeski, pod red. S. Kardasza, Toruń, 1994
jak trafić:

Do Dębowej Łąki dojedziemy  drogą nr 534 z Wąbrzeźna. W miejscowości Niedźwiedź należy skręcić w drogę wojewódzką nr 548. Po 5 km jazdy jesteśmy w Dębowej Łące. Można też skorzystać z autobusów PKS dojeżdżających do Dębowej Łąki z Wąbrzeźna lub Brodnicy.
 

zdjęcie:


fot. P. Hartwich