KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. JERZEGO W NIEDŹWIEDZIU gm. Dębowa Łąka pow. Wąbrzeźno

kategoria:

zabytki architektury - budowle sakralne

opis:

Prezbiterium kościoła p.w. św. Jerzego w Niedźwiedziu wzniesiono pod koniec XIII wieku. Ceglaną nawę i czworoboczną wieżę, która w górze przechodzi w ośmiobok, dobudowano w pierwszej połowie XIV wieku. Świątynia była zniszczona w 1410 roku oraz w czasie wojny trzynastoletniej (1454-1466). Odbudowano ją w połowie XV wieku. W tym czasie dokonano przesklepienia prezbiterium. Po spaleniu kościoła przez wojska szwedzkie kościół został ponownie odbudowany w 1656 roku. W 1904 roku dobudowano kaplicę Mieczkowskich (dawnych właścicieli Niedźwiedzia)  i od tego czasu kościół pozostaje w obecnym kształcie.
   Kościół w Niedźwiedziu jest budowlą orientowaną, zbudowaną w stylu gotyckim. Najstarsza jego część - prezbiterium - została zbudowana z kamienia polnego. Kościół posiada jednoprzestrzenny, prostokątny korpus z 4-kondygnacyjną kwadratową wieżą od zachodu, przechodzącą od III kondygnacji w ośmiobok, oraz 2-przęsłowe, kamienne, prosto zamknięte prezbiterium z zakrystią i składzikiem przy ścianie północnej. Naroża korpusu i prezbiterium są oskarpowane. Ścianę zachodnią wieży zdobi ostrołukowy, profilowany portal z pierwszej połowy XIV wieku. Część ośmioboczna wieży jest zdobiona fryzem opaskowym i półkoliście zamkniętymi blendami. Wnętrze korpusu przekryte jest stropem z drugiej połowy XVI wieku.
   Wystrój wnętrza pochodzi z końca XVIII wieku. Składają się nań rokokowe: ołtarz główny, ołtarze boczne, ambona, konfesjonały i krucyfiks. Późnorenesansowe ławki są z I połowy XVII wieku. Najstarsze średniowieczne zabytki kościoła to: granitowa kropielnica zdobiona prymitywnym rytem z XIV wieku i drzwi do zakrystii. Na uwagę zasługuje także żeliwny krucyfiks z 1886 roku, świecznik ołtarzowy z 1792 roku i monstrancja z 1757 roku. Część zabytków z kościoła p.w. św. Jerzego w Niedźwiedziu znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Są to: Pieta z XV wieku, płaskorzeźba św. Weronika z 1400 roku oraz krucyfiks gotycki z początku XV wieku.

źródło: Diecezja Toruńska historia i teraźniejszość, t. 18, Dekanat wąbrzeski, pod red. S. Kardasza, Toruń, 1994
jak trafić:

Do Niedźwiedzia dojedziemy z Grudziądza drogą wojewódzką nr 534 mijając po drodze Radzyń Chełmiński i Wąbrzeźno. Natomiast osoby, które nie posiadają własnego środka transportu powinny skorzystać z autobusów PKS, dojeżdżających do Niedźwiedzia z Wąbrzeźna i Golubia-Dobrzynia.
 

zdjęcie:


fot. P. Hartwich