KOŚCIÓŁ P.W. PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO W NIESZAWIE
pow. Aleksandrów Kujawski

kategoria:

zabytki architektury - budowle sakralne

opis:

Historia kościoła
Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Nieszawie został zbudowany w latach 1611-1635. Dwie kaplice dobudowano w XVIII wieku. Po licznych przebudowach m.in. z powodu pożarów w 1729 r. i 1841 r. zatracił częściowo stylowe cechy. Kościół został odbudowany w 1748 roku z fundacji starosty Józefa Sokołowskiego, a potem w 1843 roku. W następstwie represji po powstaniu styczniowym - w 1864 r. - zakonnicy zostali zmuszeni do opuszczenia klasztoru. Przeszedł on pod zarząd duchowieństwa diecezjalnego. Franciszkanie powrócili do Nieszawy w 1919 roku, ale ponownie opuścili kościół i klasztor w latach 1925-1937. W okresie II wojny światowej zakonnicy zostali aresztowani przez Niemców, a świątynię wykorzystano jako magazyn nawozów mineralnych, niszcząc częściowo jej wyposażenie. Od 1945 roku kościół ponownie znalazł się we władaniu zakonu franciszkanów aż do 1973 roku, kiedy  przekazali go diecezji włocławskiej. Poddany remontowi w latach 1973-1978 stał się ostatecznie siedzibą Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego im. św. Maksymiliana Kolbego (ojciec Maksymilian przebywał w Nieszawie w 1922 roku - celem podratowania zdrowia).
Architektura kościoła
Kościół jest zbudowany z cegły, orientowany. Z okresu sprzed przebudowy pochodzi jedynie trójbocznie zamknięte prezbiterium ze sklepieniem kolebkowym i lunetami. Do prezbiterium przylega piętrowy klasztor, u którego podnóża, w pobliżu obecnego pomnika św. Wojciecha istniał od XVI do XIX wieku szpital (przytułek) utrzymywany z fundacji Stanisława Bieńka.
Zabytkowe wyposażenie kościoła
- ołtarz główny, rokokowy z 1752 roku (posiada rzeźbioną Grupę Ukrzyżowania)
- dwa konfesjonały rokokowe z drugiej połowy XVIII wieku
- rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem z II polowy XVIII wieku
- dwa krucyfiksy drewniane z XVIII wieku
- obraz św. Józefa z pierwszej połowy polowy XVII wieku
- obraz Matki Bożej Szkaplerznej, słynący łaskami, z przełomu XVII/XVIII w.
- wieczna lampa z XVII wieku
- pacyfikał z relikwiami św. Antoniego z XVIII wieku

źródło: Cisowski K., Toruń, Włocławek i okolice Ciechocinka, Inowrocław, 1999
jak trafić:

Do Nieszawy dojedziemy z Włocławka i z Torunia jadąc drogą krajową nr 1 do miejscowości Michalin, gdzie skręcamy  w drogę lokalną. Przez Waganiec dojedziemy po około 7 km jazdy do celu. Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Nieszawie znajduje się przy ulicy św. Maksymiliana Kolbego.
 

zdjęcie:


fot. ze strony: http://pl.wikipedia.org