KOŚCIÓŁ p.w. ŚW. ANDRZEJA BOBOLI W ŚWIECIU

kategoria:

zabytki architektury - budowle sakralne

opis: Kościół p.w. św. Andrzeja Boboli zbudowany dla wspólnoty protestanckiej wyznania ewangelicko-augsburskiego w latach 1891-1894. Dopiero po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku, ks. Stanisław Krause przystosował świątynię do liturgii kościoła katolickiego.
   Wzniesiony w stylu neogotyckim, z czerwonej cegły, na planie prostokąta. Powierzchnia kościoła wraz z kruchtą wynosi 900m2 tj. pozwala pomieścić 2100 osób. Nawa główna wznosi się na wysokość 21 m, nawy boczne są nieco niższe, zabudowane balkonami. W panoramie miasta dominuje jego wieża z podwójnym hełmem, wysoka na 46 metrów, najwyższy tego typu obiekt w Świeciu.
   W wyposażeniu dominuje neogotyk, a także część sprzętów przeniesionych ze zniszczonej Fary na Starym Mieście, wśród których najcenniejszy jest obraz "Sąd Ostateczny" z przełomu XVI i XVII w. Do najciekawszych zabytków należą witraże w prezbiterium, wykonane w Norymberdze w XIX wieku. Na witrażach są przedstawione sceny z Ewangelii. Na uwagę zasługują również żyrandole wykonane z mosiądzu w XIX wieku.
źródło: http://www.polskaniezwykla.pl
http://jakleci.pl/miejsce
jak trafić: Kościół p.w. św. Andrzeja Boboli znajduje się przy ul. Ogrodowej 2 w Świeciu.
 
zdjęcie:


fot. ze strony http://www.polskaniezwykla.pl