KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. JÓZEFA W ZAKRZEWIE pow. Aleksandrów Kujawski

kategoria:

zabytki architektury - budowle sakralne

opis:

Historia kościoła
Wieś w posiadaniu rodziny Zakrzewskich, którzy ufundowali kościół p.w. Bożego Ciała (dokument z 1430 roku). Gdy w połowie XVI wieku przeszli na protestantyzm zlikwidowali parafię, kościół oddali najpierw ministrowi akatolickiemu, potem chcieli uczynić z niego stajnię, a ostatecznie w1584 roku sprzedali do Osięcin. Parafia nie została jednak zniesiona, a wierni chodzili na nabożeństwa do parafii sąsiednich. Kiedy Zakrzewscy wrócili do katolicyzmu - około połowy XVII wieku - Jan Zakrzewski wybudował w Zakrzewie drewnianą kaplicę p.w. Matki Bożej. Odprawiano w niej msze, ale nigdy nie rezydował przy niej kapłan. Kolejni właściciele Zakrzewa, Anna i Stanisław Sokołowscy, w 1754 roku wystawili tu drewniany kościół i klasztor, zapisując karmelitom bosym wieś Gęsin i ziemię w Zakrzewie. Konwent zakrzewski był jednym z mniejszych klasztorów karmelitańskich, a pomimo to w latach 1860-1861 udało się wybudować nowy klasztor murowany. Jednak w 1864 roku nastąpiła kasata zakonu a świątynia w Zakrzewie stała się filialną parafii Straszewo. Ponowna erekcja parafii miała miejsce w 1924 roku.
Architektura kościoła
Kościół p.w. św. Józefa w Zakrzewie to kościół drewniany na fundamencie murowanym. Prezbiterium i nawa główna nakryta sklepieniem pozornym kolebkowym, na zewnątrz oszalowany. Dachy pokryte blachą miedzianą w 1981 roku.
Zabytkowe wyposażenie kościoła
- ołtarz główny późnobarokowy pochodzi z 1745 roku
- ołtarz boczny barokowy z XVII wieku
- dwa ołtarze boczne rokokowe z XVIII wieku
- dwa konfesjonały z XVIII wieku
- obrazy: Matki Bożej - barokowy i Chrystusa Ubiczowanego z XVIII wieku
- stacje Drogi Krzyżowej - późnobarokowe
- portrety trumienne fundatorów kościoła: Anny i Stanisław Sokołowskich
- krucyfiks barokowo-ludowy z XVIII wieku
- figura Chrystusa Zmartwychwstałego z XVIII wieku
- monstrancje regencyjne z XVIII wieku
- krzyż ołtarzowy z pasyjką z kości słoniowej, barokowy z XVIII wieku

źródło: Diecezja włocławska 2000, Włocławek, 2001
jak trafić:

Do Zakrzewa dojedziemy z Inowrocławia, w którym kierujemy się na drogę wojewódzką nr 252 i przejeżdżając przez Pieranie i Dąbrowę Biskupią dojeżdżamy do celu. Można też skorzystać z autobusów PKS z Aleksandrowa Kujawskiego.

zdjęcie:


fot. ze strony: www.zakrzewo.com.pl