DWOREK W GOŚCIERADZU  gm. Koronowo pow. Bydgoszcz

kategoria:

zabytki architektury - pałace, dworki, chaty

opis:

   Z ziemią bydgoską Leon Wyczółkowski związał się latem 1922 roku. Wtedy to, po raz pierwszy przyjechał na wakacje do dworu w Gościeradzu, który otrzymał w darze za dar złożony Muzeum Wielkopolskiemu w Poznaniu. Obecny dworek w Gościeradzu został wzniesiony w 1933 roku według projektu Leona Wyczółkowskiego i jego przyjaciela inżyniera Kazimierza Szulisławskiego na miejscu dworku drewnianego. Jest budowlą parterową, krytą łamanym polskim dachem, z czterokolumnowym gankiem od frontu. Stanowił miejsce zamieszkania artysty przez wiele lat i bazę wypadową w rejon Pomorza, zwłaszcza Borów Tucholskich. Namalował wiele obrazów przedstawiających okoliczne pejzaże. Wyczółkowski zmarł 27 grudnia 1936 r. w Warszawie, ale zgodnie z jego ostatnią wolą pochowano go w pobliżu ukochanego Gościeradza - na cmentarzu parafialnym we Wtelnie.
   Dworek w Gościeradzu pozostaje własnością prywatną i jest niedostępny dla zwiedzających. O jego związku  z Leonem Wyczółkowskim przypomina tablica pamiątkowa. Dworek otacza park o powierzchni 1,58 ha założony w XIX wieku.

źródło: www.koronowo.pl
jak trafić: Gościeradz to niewielka wieś położona 6 km na południe od Koronowa, przy drodze krajowej nr 25, prowadzącej do Bydgoszczy, w Dolinie Brdy, nieopodal Zalewu Koronowskiego.
 
zdjęcie:


Leon Wyczółkowski:
Dworek w Gościeradzu, 1924