PAŁAC W GRUBNIE  gm. Stolno, pow. Chełmno

kategoria:

zabytki architektury - pałace, dworki, chaty

opis:

Pałac w Grubnie został wzniesiony w połowie XIX wieku. Usytuowany na rzucie prostokąta posiada w narożnikach elewacji frontowej dwie wieżyczki o stożkowatych dachach krytych łupkami. Sam budynek jest dwukondygnacyjny, który przykrywa czterospadowy dach. Elewacja frontowa pałacu liczy 11 osi okiennych, a przed lico budynku wystaje murowana weranda, sięgająca pierwszego piętra. Sama bryła pałacu jest zwarta i ozdobiona skromnymi opaskami okiennymi oraz gzymsem wieńczącym, który spiera się na konsolach.
   Pałac otoczony jest pięknym parkiem krajobrazowym o powierzchni 11,5 ha, z rzadkimi okazami drzew i krzewów. Został on założony w pierwszej połowie XIX wieku na stromej skarpie, u której podnóża znajdują się dwa stawy o ogólnej powierzchni wód 3,9 ha. Przed frontem pałacu, na wąskich trawnikach rosną strzeliste świerki, od południowo-zachodniej strony dostępu bronią świerki, żywotniki, kilka robinii i lipy. Od północno-wschodniej strony pałacu rosną jesiony i klony. Zbocze skarpy, na której wznosi się pałac niczym średniowieczna forteca obronna, porastają różnorodne krzewy, wierzby płaczące i rosnące u podnóża jawory. Park w Grubnie jest interesujący pod względem krajobrazowym, zróżnicowana rzeźba terenu, występowanie stawów, kompozycyjnym, jak i ze względu na bogaty w gatunki stary drzewostan.

źródło:

Bochen A. i in., Gmina Stolno, Stolno, 2005

jak trafić:

Miejscowość Grubno znajduje się w odległości 3 km na zachód od Chełmna. Dojazd autobusami PKS z Chełmna,  przy drodze nr 1 do Stolna. Pałac znajduje się w parku po lewej stronie szosy.
 

zdjęcie:


fot. ze strony www.rotmanka.com

litografia
http://www.zabytki.ocalicodzapomnienia.eu