PAŁAC W KAWĘCZYNIE gm. Gniewkowo, pow. Inowrocław

kategoria:

zabytki architektury - pałace, dworki, chaty

opis:

 We wsi Kawęczyn znajduje się neogotycki, piętrowy pałac z drugiej połowy XIX wieku, na nieregularnym planie. W północno-wschodnim narożniku posiada ośmioboczną, pięciokondygnacyjną wieżę zwieńczoną krenelarzem. Przy wieży znajduje się loggia, a w przyziemiu  taras, w części zamknięty arkadowym gankiem z balkonem. Pałac powstał w czasie, gdy polscy fundatorzy odchodzili od neogotyku kojarzonego powszechnie z kulturą niemiecką.
   Kawęczyn w 1881 roku był własnością Niemca rotmistrza Friedricha von Schencka i w rękach von Schencków pozostał do okresu międzywojennego. W 1930 roku Kawęczyn był własnością Niemca Waltera von Schencka. Majątek w 1926 roku liczył 697 hektarów i miał gorzelnię (zbudowaną w 1886 roku) i magazyn zbożowy (z 1910 roku). Obecnie w pałacu mieści się Państwowy Dom Specjalny (Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych). Pałac w Kawęczynie otoczony jest parkiem krajobrazowym o powierzchni 3,5 ha z XIX wieku, umieszczonym w rejestrze zabytków.

źródło: Libicki M., Libicki P., Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań, 2008
jak trafić:

Kawęczyn położony jest na wschodnich krańcach gminy Gniewkowo. Dojechać można do niego drogą krajową nr 15 na odcinku Inowrocław - Toruń. W Gniewkowie skręcamy w drogę wojewódzką nr 246 i dojeżdżamy do miejscowości Murzynno, gdzie wjeżdżamy za drogowskazem w drogę lokalną do Kawęczyna i po niespełna 5 km jazdy jesteśmy na miejscu. Ci, którzy nie posiadają własnego środka transportu powinni skorzystać z autobusów PKS dojeżdżających do Kawęczyna z Gniewkowa.

zdjęcie:


fot. P. Hartwich