PAŁAC W SZYNWAŁDZIE  gm. Łasin, pow. Grudziądz

kategoria:

zabytki architektury - pałace, dworki, chaty

opis:

Pałac w Szynwałdzie został wzniesiony staraniem niemieckiej rodziny Roemer w drugiej połowie XIX wieku, na wcześniejszych fundamentach XVII-wiecznego dworu. Jest to budynek klasycystyczny, wzniesiony na planie prostokąta, murowany z cegły i otynkowany, piętrowy, cały podpiwniczony. Pośrodku elewacji frontowej znajduje się ryzalit zwieńczony trójkątnym szczytem. Znacznie bogatsza jest elewacja ogrodowa z jońskim portykiem kolumnowym dźwigającym taras pierwszego piętra. Wszystkie elewacje dworu zdobione są klasycystycznym detalem architektonicznym. Pałac posiada dach czterospadowy, obecnie kryty eternitem. W dwutraktowych wnętrzach nie zachowało się jego wyposażenie.
   W okolicach dawnej siedziby znajdują się resztki zaniedbanego parku krajobrazowego, założonego w okresie budowy rezydencji. Całe założenie dworsko-parkowe leży nad samym jeziorem Szynwałd, które również należało niegdyś do majątku. Pałac w Szynwałdzie nie jest wpisany do rejestru zabytków.

źródło:

Stenzel A., Pałace i dwory okolic Grudziądza, Grudziądz, 2008

jak trafić:

Założenie pałacowo-parkowe w miejscowości Szynwałd znajduje się na północnym skraju gminy Łasin, tuż przy granicy z województwem warmińsko-mazurskim, w odległości około 20 km od Grudziądza. Dojazd autobusami PKS z Grudziądza i Łasina. Przez Szynwałd przebiega żółty szlak turystyczny Grudziądz - Jezioro Kuchnia.

zdjęcie:

Elewacja frontowa

Elewacja ogrodowa

fot. P. Hartwich