MUZEUM IM. STANISŁAWA NOAKOWSKIEGO W NIESZAWIE
pow. Aleksandrów Kujawski

kategoria:

muzea, skanseny, izby regionalne

opis:

Muzeum im. Stanisława Noakowskiego w Nieszawie zostało utworzone w 1934 roku. Mieściło się ono na plebanii, czyli budynku, w którym urodził się w 1867 roku Stanisław Noakowski, wybitny teoretyk architektury, pedagog i malarz. Kres działalności muzeum przyniósł wybuch II wojny światowej.
   Obecne muzeum jest oddziałem Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i zostało otwarte dopiero w maju 1983 roku. Mieści się w klasycystycznym dworku z dużą mansardą zwieńczoną trójkątnym tympanonem, z pierwszej połowy XIX wieku, gdzie rodzina Noakowskich zamieszkiwała w latach 1868-1877. Muzeum stawia sobie za cel gromadzenie dokumentacji twórczej artysty, wiadomości o jego życiu oraz aktualizowanie biografii. Ekspozycje stałe muzeum to: "Stanisław Noakowski (1867-1928) - życie i twórczość i "Ludwik Bouchard - nauczyciel rysunku Stanisława Noakowskiego". Dwie sale na parterze dokumentują życie i twórczość St. Noakowskiego. Pierwsza część ekspozycji ma charakter biograficzny, a w drugiej prezentowane są 22 rysunki i akwarele artysty z lat 1916-1925. Natomiast na pierwszym piętrze ulokowana jest wystawa monograficzna poświęcona Ludwikowi Bouchardowi (1828-1912), krytykowi sztuki, malarzowi i pedagogowi. To tutaj można zobaczyć obrazy olejne, akwarele, rysunki, wyroby ceramiczne i meble projektowane przez L. Boucharda. Ogółem na wystawie zaprezentowanych jest 55 eksponatów.

źródło: www.muzeum.wloclawek.pl
jak trafić: Muzeum im. Stanisława Noakowskiego znajduje się w Nieszawie przy ulicy Mickiewicza 6, w północnej pierzei nieszawskiego rynku. Dojazd do Nieszawy autobusami PKS z Aleksandrowa Kujawskiego lub Włocławka.
 
zdjęcie:


fot. G. Szablewska

Rysunki Stanisława Noakowskiego
fot. M. Weckwerth