PARK W MGOWIE gm. Płużnica pow. Wąbrzeźno

kategoria:

obiekty przyrodnicze - zabytkowe parki dworskie

opis:

Park krajobrazowy w Mgowie został  w połowie XIX wieku przez rodzinę Działowskich, którzy od 1801 roku byli właścicielami Mgowa. To właśnie dla nich wzniesiono w tym samym czasie co powstał park, późnoklasycystyczny pałac. Do zespołu pałacowego przynależy murowana z cegły parterowa, prostokątna oficyna z pierwszej połowy XIX wieku, posiadająca od frontu i w elewacji bocznej facjaty oraz dwukondygnacyjny spichlerz folwarczny z tego okresu co oficyna. W otoczeniu pałacu znajduje się niewielki park krajobrazowy ze stawem. Park oddzielony od drogi murem, w nim brama flankowana dwiema klasycystycznymi furtami. Podjazd przed pałacem ujęty kamiennymi pachołkami z XVIII i XIX wieku.

źródło:

Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. XI: Województwo bydgoskie, pod red. T. Chrzanowskiego i M. Korneckiego, z. 19: Powiat wąbrzeski, oprac. T. Chrzanowski i M. Kornecki, Warszawa, 1967

jak trafić:

Miejscowość Mgowo znajduje się w północnej części gminy Płużnica, w odległości 7 km na południowy zachód od Radzynia Chełmińskiego. Dojazd autobusami PKS z Grudziądza, Wąbrzeźna i Radzynia Chełmińskiego.

zdjęcie: