PARK W POTULICACH  gm. i pow. Nakło n. Notecią

kategoria:

obiekty przyrodnicze - zabytkowe parki dworskie

opis: Park w Potulicach został założony pod koniec XVIII w. przez hrabiego Michała Bonawenturę Potulickiego. Około 1880 r. park został znacznie powiększony i upiększony przez hr. Kazimierza Wojciecha Potulickiego. W kolejnych latach powiększano jego areał, aż osiągnięto wielkość ok. 60 ha.
   Park starano się utrzymywać w stylu krajobrazowego parku angielskiego. Przed frontem pałacu znajdował się podjazd otoczony rozległymi trawnikami, dodatkowo ozdobionymi linią niskich żywopłotów we francuskim stylu. W środkowej części podjazdu znajdowała się fontanna z okrągłym basenem. Elewacja tylna pałacu posiadała funkcjonalne połączenie z tarasami znajdującymi się na wewnętrznym dziedzińcu, ograniczonym wschodnim skrzydłem. Dodatkowo zieleń tarasów urozmaicano niewielką architekturą ogrodową, sadzawkami i fontannami. Za czasów hr. Anieli Potulickiej, do parku wprowadzono leśne zwierzęta oraz bażanty z własnych bażanciarni. Gdy park był własnością Seminarium pobudowano tu dodatkowo wspaniałą oranżerię, słynącą z pięknych okazów roślinnych.
   W czasie II wojny św. poważnie ucierpiał drzewostan parku, a charakterystyczne cechy parku angielskiego zostały niemal całkowicie zatarte. Pierwszym etapem jego zniszczenia była budowa hitlerowskiego obozu zbiorczego, a potem obozu pracy. Drewniany budulec pozyskiwano z okolicznego parku. Następnie już po wojnie dokonano znacznej wycinki drzew w okresie budowy potulickiego osiedla mieszkaniowego. W zasadzie do dzisiaj z dawnej kompozycji parkowej pozostały dwie aleje dojazdowe do pałacu. Jedna lipowa licząca około 400 metrów, biegnąca z południa od szosy Nakło - Bydgoszcz na północ i tworząca oś widokową oraz aleja kasztanowców o długości około 100 m biegnąca z zachodu na wschód. Obecna powierzchnia parku jest kilkakrotnie mniejsza od pierwotnej, liczy niespełna 15 ha. Znajdziemy w nim stare kasztanowce, lipy, dęby i graby, a wśród nich 7 pomników przyrody:
• 2 dęby szypułkowe o obwodzie w pierśnicy 490 i 400 cm
• dąb czerwony o obwodzie w pierśnicy 320 cm
• 2 buki zwyczajne o obwodzie w pierśnicy 350 i 360 cm
• robinia grochodrzew o obwodzie w pierśnicy 285 cm
• klon zwyczajny o obwodzie w pierśnicy 390 cm
   Na wschodnim skraju parku mieści się kościół wybudowany w 1868 r. jako kaplica pałacowa w stylu późnoklasycystycznym, w krypcie której znajduje się grobowiec rodziny Potulickich.
źródło: Łaniecki S., Pałace, dwory i folwarki powiatu nakielskiego, Sępólno Kraj.- Nakło n. Notecią, 2005
www.naklo.pl
jak trafić: Dojazd do Potulic autobusem PKS relacji Bydgoszcz - Nakło n. Notecią. Zespół pałacowo-parkowy znajduje się na północ od głównej szosy, dojście z centrum aleją lipową prowadzącą do pałacu. Można też wysiąść w miejscowości Występ i ścieżką dydaktyczną prowadzącą sprzed szkoły dojść do parku Drogą hrabiny Anieli Potulickiej - wiodącą przez piękny bór mieszany ze skupiskiem 260-letnich dębów. Przez zespół pałacowo-parkowy w Potulicach prowadzi pieszy "Szlak Nadnotecki" w kolorze żółtym: Bydgoszcz - Nakło n. Notecią - Piła.  zobacz na mapie
 
zdjęcie:


fot. ze strony  http://zenek13.blogspot.com