PARK  ZDROJOWY W CIECHOCINKU

kategoria:

obiekty przyrodnicze - ogrody botaniczne, zoologiczne, dendrologiczne

opis:

Park Zdrojowy - największy (19 ha) z czterech parków Ciechocinka, utworzony w latach 1872-1875 według projektu Hipolita Cybulskiego, w modyfikacji i udoskonaleniu Franciszka Szaniora. Powstał z ogrodu spacerowego przy galerii spacerowej, zaaranżowanych w czasie budowy hotelu Karola Samuela Muellera według projektu Franciszka Tournelle'a w 1851. Obecnie posiada interesujący starodrzew. Oprócz klonów, dębów, lip i świerków występują tu również kłęk kanadyjski, miłorząb dwuklapowy, skrzydłonech kaukaski i tulipanowiec amerykański. Znajduje się tu jeden pomnik przyrody - dąb szypułkowy o wysokości 22 metry i obwodzie 390 cm.
   W miejscu starej, spalonej - oddano do użytku nową galerię spacerową. W latach 1880-1881 zbudowano w Parku w "stylu szwajcarskim" - charakterystycznym od tamtego czasu dla Ciechocinka - pijalnię wód mineralnych projektu E. Cichockiego. Pijalnia jest konstrukcją słupowo-ryglową, szalowaną deskami. Od wschodu posiada przybudówkę z wieżyczką. Została przebudowana w okresie międzywojennym. W pijalni mieści się obecnie sala koncertowa i kawiarnia "Bristol".
   W roku 1909 wybudowano w centrum Parku drewnianą muszlę koncertową w stylu zakopiańskim (wg projektu Waldemara Federsa). Inne przykłady parkowej architektury to fontanna "Jaś i Małgosia" oraz budynek maszyny parowej.
   Obecnie w muszli koncertowej odbywa się szereg imprez kulturalnych rangi krajowej: Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej "Ciechocińskie Impresje Artystyczne", Festiwal Operowo-Operetkowy, Wielka Gala Tenorów, Ciechociński Festiwal Bluesowy - oraz imprezy lokalne: Regionalny Przegląd Orkiestr i zespołów strażackich "Na deptaku w Ciechocinku"  a także Festiwal Folkloru Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Zdrojowy_w_Ciechocinku
jak trafić: Park Zdrojowy znajduje się pomiędzy ulicami: Tadeusza Kościuszki, Warzelnianą, Solną i R. Traugutta.
(zobacz na mapie)
 
zdjęcie:


fot. A. Sikorska