DOM RODZINY JANA KASPROWICZA W INOWROCŁAWIU-SZYMBORZU

kategoria:

muzea, skanseny, izby regionalne

opis: Dom Rodziny Jana Kasprowicza w Szymborzu jest filią Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. W Szymborzu znajdują się dwie wystawy stałe: - "Izba Kasprowiczowska" oraz "Kujawska rzeźba ludowa". 
   Izba Kasprowiczowska obejmuje eksponaty związane z poetą (m.in. laska poety, bibuła z rysunkami J. Kasprowicza) oraz sprzęty pochodzące z okresu, kiedy żył Jan Kasprowicz (szafka zegarowa, skrzynie, kałamarz secesyjny, naczynia użytku domowego - dzbanki porcelanowe, wałek porcelanowy, kielich szklany, sztućce) lub stylizowane na lata przełomu XIX i XX wieku (m.in. biurko, krzesła). 
   Prawdziwy dom rodzinny Kasprowicza w Szymborzu (dziś dzielnica Inowrocławia) - drewniana chata spaliła się w 1911 roku. dom, który Kasprowicz w 1919 wystawił dla swojej siostry Anny Roliradowej. W 1976 miasto wykupiło dom od siostrzenicy poety, choć już w 1927 roku z inicjatywy siostry Kasprowicza i Akademickiego Koła Kujawian przy Uniwersytecie Poznańskim w domu tym otwarto tzw. Izbę Kasprowiczowską.
  Druga wystawa stała poświęcona jest kujawskiej rzeźbie ludowej. Prezentowane tutaj rzeźby wykonane zostały przez najlepszych twórców ludowych Kujaw. Na szczególną uwagę zasługują rzeźby Antoniego Chynka (m.in. kapliczki, kolędnicy czy legioniści), Eugeniusza Hynka (m.in. diabły, kujawscy muzykanci) i wielu innych. Większość zgromadzonych na wystawie rzeźb wykonana jest z drewna, jednak niewątpliwą atrakcją ekspozycji są rzeźby dwóch niezwykłych artystów rzeźbiących w glinie - niewidomego rzeźbiarza Andrzeja Rusockiego (m.in. rzeźby o tematyce religijnej) oraz Stanisława Zagajewskiego.
źródło: http://www.museo.pl
jak trafić: Dom Rodziny Jana Kasprowicza znajduje się w dzielnicy Inowrocławia - Szymborzu, przy ul. Wielkopolskiej 11 (zobacz na mapie). Informacje dla zwiedzających na stronie http://www.mjkinowroclaw.ecom.net.pl.
 
zdjęcie:

fot. ze strony www.wartozwiedzic.pl