ZAMEK W WĄBRZEŹNIE

kategoria:

zabytki architektury - zamki, warownie, twierdze

opis:   Pierwotnie, na miejscu późniejszego zamku, istniał drewniany gród krzyżacki, wzniesiony na wczesnośredniowiecznym umocnieniu z VIII-XII wieku. 19 kwietnia 1246 roku Zakon przekazał Wąbrzeźno (wówczas zwane Wambrez) biskupom chełmińskim, a pół wieku później - w roku 1303 biskup Herman von Prizna rozpoczął budowę murowanej warowni. Prace budowlane ukończono przed rokiem 1321. Podczas wielkiej wojny polsko-krzyżackiej 1409-11 mieszkańcy miasteczka walczyli po stronie Zakonu pod chorągwią biskupstwa chełmińskiego. Mimo to po bitwie grunwaldzkiej obiekt prawdopodobnie nie ucierpiał ze strony wojsk polskich.
   Na początku wojny trzynastoletniej, w roku 1454 twierdza została zdobyta i obsadzona polską załogą, lecz 10 lat później zaciężni krzyżaccy pod wodzą Bernarda Szumborskiego odzyskali ją, a potem spalili. Po drugim pokoju toruńskim w 1466 roku Wąbrzeźno wraz z ziemią chełmińską weszło w skład należących do Korony Prus Królewskich. Odbudowany zamek nadal pełnił funkcję siedziby biskupiej, w latach 1611-13 w okresie rządów biskupa Macieja Konopackiego, został rozbudowany w stylu barokowym. Kilka lat później warownię częściowo zniszczyły wojska szwedzkie. Po odbudowie twierdza nie cieszyła się zbyt długo spokojem, w roku 1655 Szwedzi ostrzeliwali zamek tak długo, aż spłonął. Kolejnej odbudowy już nie było. W roku 1792 zrujnowane i opuszczone zabudowania zaczęto rozbierać, aby uzyskać cegły na odbudowę strawionych przez pożar kamienic i kościoła farnego. Wyburzenia kontynuowano w XIX wieku, aż z zamku nie pozostało prawie nic. W 1920 roku władze polskie, po wykupieniu Góry Zamkowej z rąk prywatnych, zdecydowały się założyć w tym miejscu park.
   Usytuowany na sztucznie podwyższonym krańcu półwyspu Jeziora Zamkowego zespół obronny położony był na osi północny wschód - południowy zachód. Składał się on z zamku właściwego oraz podzamcza, które założono na planie wydłużonego prostokąta o długości około 120 metrów. Podzamcze pełniło funkcje gospodarcze (stajnie, kurniki, chlewy, mieszkanie burgrabiego), a wjazd na jego teren prowadził przez znajdującą się w kurtynie północno-wschodniej bramę, poprzedzoną fosą. Ten szczególnie zagrożony odcinek fortyfikacji chroniony był przez dwie narożne wieże. Rezydencja biskupów wyglądem zewnętrznym przypominała typowy zamek-klasztor krzyżacki. Zbudowana z cegły na kamiennej podmurówce, wzniesiona została na planie kwadratu o boku 60 metrów. Wewnętrzny dziedziniec z trzech stron otaczały jednotraktowe, prawdopodobnie dwukondygnacyjne skrzydła mieszkalne, natomiast od wschodu zamykał go mur obwodowy, pośrodku którego wznosiła się wysoka, oktagonalna wieża. Była ona głównym elementem systemu obronnego, skomunikowanym z wszystkimi urządzeniami o przeznaczeniu militarnym. Łączność ze stanowiskami obronnymi na zewnętrznym murze utrzymywano poprzez osłaniające wjazd murowane przedbramie. Wjazd z przedzamcza prowadził przez furty w murach obwodowych i częściowo zwodzony most przerzucony na filarach przez wyjątkowo szeroką fosę (zobacz rekonstrukcję).
   Program użytkowy warowni nie jest w pełni rozpoznany. Reprezentacyjną częścią było przypuszczalnie podpiwniczone skrzydło południowe, mieszczące na piętrze kaplicę pod wezwaniem św. Marka. Wedle słów biskupa Andrzeja Olszowskiego, wizytującego zamek w roku 1614, należała ona do najpiękniejszych w państwie. Z wyposażenia kaplicy zachowała się do dzisiaj gotycka rzeźba Matki Boskiej z ok. 1500 r., przeniesiona po zniszczeniu zamku w 1655 roku do wąbrzeskiej fary. Obok kaplicy mieścił się refektarz, gdzie biskup przyjmował gości i zbierał braci na narady. Parter budynku zajmowały pomieszczenia gospodarcze, a na wysokości pierwszego piętra obiegał je murowany krużganek. W pozostałych dwu skrzydłach na kondygnacji mieszkalnej mieściły się komnaty biskupie i wnętrza związane z administracją diecezji i zamku. Zgodnie z funkcją obiektu, piwnice i parter przeznaczono na składy sprzętu, magazyny żywnościowe, zbrojownię i pomieszczenia użytkowe, jak np. kuchnia, a najwyższy poziom - podstrysza (wokół których na koronie murów obwodowych biegł ganek obronny) użytkowano najczęściej jako spichrze. Pomimo dużej przestrzeni całość założenia tworzyła zwarty zespół, którego walory obronne (oprócz murów, bram, baszt i wieży) podkreślały naturalne predyspozycje terenu, dodatkowo przystosowane podczas prac przygotowawczych na początku budowy.
   Z zamku wysokiego do czasów współczesnych zachowały się relikty ośmiobocznej wieży do wysokości 2 metrów, w tym piwnica z fragmentami sklepienia, oraz porozrzucane gdzieniegdzie zwaliska kamieni i cegieł. Dobrze czytelne jest położenie dawnej fosy, o głębokości 3-4 metrów, po której dnie przebiega obecnie ścieżka spacerowa.
źródło: http://www.zamkipolskie.com
jak trafić: Ruiny położone są na terenie parku, w północno-zachodniej części miasta. Dworzec PKP znajduje się nieco na uboczu. Kursują stamtąd autobusy komunikacji miejskiej: wysiąść trzeba przy dworcu PKS, potem iść ulicą 1 Maja do Rynku, następnie skręcić w prawo w ulicę Grunwaldzką, a później - za blokami - skręcić w lewo w porośniętą kasztanami ulicę Kasztanową (przy dworcu PKS jest dokładny plan miasta z zaznaczonym miejscem usytuowania ruin). Do Wąbrzeźna najłatwiej dojechać pociągiem z Torunia lub autobusem PKS z Kowalewa, Torunia albo Grudziądza.
 
zdjęcie:


fot ze strony http://picasaweb.google.com