PAŁAC W DŁUGIEM gm. Wąpielsk, pow. Rypin

kategoria:

zabytki architektury - pałace, dworki, chaty

opis:

   Pałac w miejscowości Długie został wzniesiony prawdopodobnie przez Mariana Cissowskiego, dla córki Elżbiety w pierwszej połowie XIX wieku. Usytuowany jest na niewielkim wzniesieniu w parku krajobrazowym.
   Piętrowy, zbudowany na rzucie prostokąta. Jest to obiekt murowany z cegły, na podmurówce z kamienia polnego, tynkowany, a na narożach boniowania. Elewacja frontowa dziewięcioosiowa zwrócona jest w kierunku wschodnim. W środkowych osiach czterokolumnowy joński portyk zwieńczony trójkątnym szczytem, podniesiony na sześciu stopniach. Na wysokości pierwszego piętra portyk przedzielony jest balkonem wspartym na dźwigarach. Podstawa balkonu z początku XX wieku, żeliwna o bogatych motywach roślinnych, z herbami Lubicz i Jastrzębiec. Więźba krokwiowo-jętkowa. Okna pałacowe są skrzyniowe, zróżnicowane wielkością. Dach blaszany, czterospadowy został wykonany w 1914 roku. Elewacja tylna pałacu, obecnie pięcioosiowa, wcześniej dziewięcioosiowa. Na osi głównej sień z wyodrębnioną klatką schodową. Pałac jest podpiwniczony. Pomieszczenia przebudowano w 1956 roku dla potrzeb szkoły. Z dawnego wyposażenia zachowało się niewiele elementów wewnętrznych, m.in. kominek neorokokowy w salonie balkonowym.

źródło: Gałkowski P., Żuchowski Z., Wąpielsk i okolice, Rypin - Wąpielsk, 2003
jak trafić:

Do miejscowości Długie dojedziemy drogą wojewódzką nr 560 Brodnica - Rypin. W miejscowości Strzygi skręcamy na drogę lokalną (zgodnie z drogowskazem), która po 6 km jazdy doprowadzi nas do celu. Dojazd również autobusami PKS z Rypina.

zdjęcie: