DWÓR W WIEŃCU gm. i pow. Mogilno

kategoria:

zabytki architektury - pałace, dworki, chaty

opis:

W okresie przedrozbiorowym Wieniec stanowił własność szlachecką. W 1580 wieś wzmiankowana była jako własność Alberta Wienieckiego. W posiadaniu Wienieckich pozostała do schyłku XVIII wieku. W 1772 roku nowym właścicielem majątku został Jan Korytowski, a po nim w 1805 roku - Karol Dziembowski. W 1827 roku Wieniec przeszedł we władanie rodziny Seydlitz. Taki stan utrzymał się do 1926 roku. W 1926 roku, majątek liczył 518 ha i należał do Marii  Seydlitz, a następnie do Adolfa Razina. Po 1945 roku dwór w Wieńcu przejął Skarb Państwa. Właścicielem został Kombinat PGR Szczeglin, a bezpośrednim użytkownikiem Zakłady Rolne w Wieńcu. Dokonano wówczas częściowych zmian układu pomieszczeń we wnętrzu dworu. Obecnie gospodarstwo, dwór i park znajdują się w rękach prywatnych właścicieli.
   Dwór w Wieńcu, otoczony zbudowano na przełomie XIX i XX wieku. Na lekkim wzniesieniu postawiono parterowy, eklektyczny budynek z elementami modernistycznymi, otoczony parkiem krajobrazowym, którego oryginalna, prawie kwadratowa bryła przetrwała do dzisiejszych czasów. Od frontu dwór ten zdobi do dziś półkolisty portyk z balkonem, na osi którego znajduje się facjatka. Boczną elewację (od południowego zachodu) akcentuje wnęka z balkonem, zwieńczona trójkątnym przyczółkiem, ujęta dwoma bocznymi ryzalitami. Specyficzny i wyjątkowy wdzięk nadaje tej budowli mansardowy dach zdobiony lukarnami, kryty dachówką ceramiczną. Wszystkie elewacje dworu w Wieńcu ozdobiono boniowaniem, czyli zastosowano dekoracyjne opracowanie zewnętrznych powierzchni muru.
   Podwórze folwarczne wraz z zabudowaniami gospodarskimi zlokalizowano w części północno-zachodniej założenia dworskiego. Zajmowało ono powierzchnię 0,3 ha. Obecne założenie folwarczne pochodzi prawdopodobnie z lat 1870-1910. W tym czasie z inicjatywy Seydlitzów wybudowano dodatkowe obiekty: młyn wodny, folusz oraz kuźnię. Na północno-wschodnim skraju zabudowań folwarcznych, bliżej dworu, zlokalizowana była węglarnia, wybudowana prawdopodobnie w 1885 roku, po której obecnie pozostały jedynie ślady fundamentów.
   W tym samym czasie co dwór, powstał otaczający go park o powierzchni ok. 3,5 ha.

źródło: Kaja R., Przewodnik po zespołach pałacowych i dworskich, Bydgoszcz, 2002
Libicki M., Libicki P., Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań, 2008
www.wiencrol.pl
jak trafić:

Wieniec jest położony w odległości 8 km na północny zachód od Mogilna. Dojazd do miejscowości autobusami PKS z Mogilna.

zdjęcie:


fot. ze strony www.wiencrol.pl
 


fot. M. E. Wojciechowscy
ze strony www.poczta-polska.pl/mw