PAŁAC W WYDRZNIE  gm. Łasin, pow. Grudziądz

kategoria:

zabytki architektury - pałace, dworki, chaty

opis:

Pałac w Wydrznie został wzniesiony w latach 1861-1862 przez rodzinę von Katzler. Prace budowlane nadzorował mistrz ciesielski, Neubert z Wrietzen. Pochodził on z rozgałęzionej rodziny mistrzów murarskich i budowlanych. Rodzina ta współpracowała między innymi ze znakomitym architektem, Karlem Fryderykiem Schinklem.
   Pałac jest budowlą klasycystyczną, murowaną z cegły i otynkowaną, dwupiętrową, w całości wysoko podpiwniczoną na kamiennej podmurówce.  Budynek ma jedenastoosiową fasadę frontową z gzymsem między kondygnacjami. Fasadę urozmaica trójosiowy ryzalit z głównym wejściem, na który składa się portyk wgłębny otwarty trzema arkadami, poprzedzony szerokimi schodami.  Pałac pierwotnie był budynkiem jednopiętrowym. Posiadał dach dwuspadowy, a jego elewacje zdobił bogaty klasycystyczny detal architektoniczny. Niestety na skutek przebudowy, w roku 1880, kosztem dwuspadowego dachu zostało nadbudowane drugie piętro, a  płaski dach  nakryto papą. Budynek zatracił wówczas całkowicie cechy stylowe. Wnętrza gmachu również są całkowicie przebudowane i w niczym nie przypominają dawnej rezydencji.
   Zabudowania gospodarcze dawnego majątku w większości uległy zniszczeniu. W marcu 2000 roku spłonął trójkondygnacyjny, murowany z cegły spichlerz wzniesiony w połowie XIX wieku. Z budynków mieszkalnych pracowników folwarcznych przetrwały jedynie sześcioraki (było ich 7). Jeden z nich zachował niezmienioną do dziś formę zewnętrzną. Obecnie mieści się w nim Urząd Pocztowy. Pozostałe uległy rozbiórce. Pałac otacza park krajobrazowy o powierzchni 6,12 ha z połowy XIX wieku.

źródło:

Stenzel A., Pałace i dwory okolic Grudziądza, Grudziądz, 2008

jak trafić:

Założenie pałacowo-parkowe w Wydrznie usytuowane jest w odległości około 5 km na północ od Łasina, przy drodze łączącej to miasto z Szynwałdem. Dojazd do Wydrzna autobusami PKS z Grudziądza i Łasina. Przez Wydrzno przebiega żółty szlak turystyczny Grudziądz - Jezioro Kuchnia.
 

zdjęcie:

Pałac w Wydrznie przed 1870 rokiem
reprodukcja obrazu G. Kalamarskiej
z książki Stenzla A. "Pałace i dwory..."

Pałac w Wydrznie obecnie
fot. ze strony www.powiatgrudziadzki.pl