BUDYNKI DAWNEJ FABRYKI MASZYN A. VENTZKI W GRUDZIĄDZU

kategoria:

zabytki architektury - zabytki techniki

opis: W 1882 osiedlił się w Grudziądzu inżynier August Ventzki, zakładając warsztat naprawy narzędzi rolniczych. Pierwszą maszyną, wprowadzoną do produkcji, a następnie do sprzedaży, był dwuskibowy pług, wykonany jeszcze w prymitywnych warunkach małego warsztatu.  Kilka lat później do produkcji został wprowadzony kultywator, wynaleziony przez Ventzkiego i chroniony patentem. Dzięki temu przedsiębiorstwo zyskało uznanie a wkrótce warsztat rozrósł się do dużej fabryki maszyn rolniczych znanej na całym świecie. W 1922 fabryka maszyn rolniczych przyjęła nową nazwę jako Zjednoczone Fabryki Maszyn Rolniczych Unia. Stąd wywodzi się długoletnia popularna nazwa Unia. W 1923 zmarł w Gdańsku dr inż. August Ventzki, założyciel i właściciel fabryki maszyn rolniczych w Grudziądzu. W 1973 Fabryka Maszyn Rolniczych Unia zmieniła swoją nazwę na Agromet-Unia Fabryka Maszyn Rolniczych w Grudziądzu.
   W 2003 roku w zaadaptowanej i odrestaurowanej pod nadzorem konserwatora zabytkowej hali produkcyjnej byłej Fabryki Maszyn Rolniczych "Agromet-Unia" otwarto grudziądzkie centrum handlowe "Stara Kuźnia". W Grudziądzu zachowała się również wieża ciśnień z 1906 roku, należąca niegdyś do fabryki maszyn A. Ventzki. Została wyremontowana i wykorzystywana jest obecnie jako domek jednorodzinny.
źródło: Narzędzia z Grudziądza, Agromechanika, 2007, nr 1 (12), s. 13
http://www.wieze.republika.pl
jak trafić: Centrum Handlowe "Stara Kuźnia" znajduje się przy ul. Józefa Włodka. Budynki dawnej Fabryki Maszyn są widoczne również z ul. Chełmińskiej.
 
zdjęcie:

"Stara Kuźnia" - dawna hala produkcyjna

wieża ciśnień

 

fot. ze strony http://fotoforum.gazeta.pl