PLANETARIUM I OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE W GRUDZIĄDZU

kategoria:

zabytki architektury - zabytki techniki

opis: W Grudziądzu w Zespole Szkół Technicznych  znajduje się Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika, pełniące rolę międzyszkolnej pracowni astronomicznej i ośrodka popularyzacji astronomii.
   Powstało w 1972 roku, z okazji 450 rocznicy pobytu Mikołaja Kopernika w Grudziądzu, na rok przed obchodami 500. rocznicy urodzin Kopernika, a uroczyste otwarcie nastąpiło 26 marca. Jest to najtrwalszy żywy pomnik wzniesiony dla uczczenia naszego genialnego astronoma, który 21 marca 1522 roku podczas Zjazdu Stanów Prus Królewskich w Grudziądzu wygłosił traktat ekonomiczny "De aestimatione monetae" (O szacunku pieniądza).
   Podstawową formą działalności Planetarium są projekcje dydaktyczne dla szkół różnych typów w ramach nauczania przyrody, geografii i fizyki, również dla przedszkolaków. Rocznie odwiedza Planetarium ok. 8000 osób.
   Uzupełnieniem planetarium, jest oczywiście obserwatorium astronomiczne, w którym można zweryfikować zdobytą wiedzę, oglądając niebo prawdziwe przez teleskop. Kopuła obserwatorium jest obrotowa, ma średnicę 4 metrów i od 1986 roku otwierana jest automatycznie. Pośrodku stoi teleskop zwierciadlany Meniscas (Maksutowa Cassegraina) produkcji Zeissa, o średnicy obiektywu 150 mm i ogniskowej 2250 mm. Komplet okularów o ogniskowej od 40 do 6 mm umożliwia stosowanie powiększeń od 56 do 375 razy. Zasięg wizualny teleskopu wynosi 12.3 magnitudo.
   Wokół kopuły obserwatorium znajduje się taras obserwacyjny, na którym ustawiany jest teleskop soczewkowy, czyli refraktor, o średnicy obiektywu 80 mm i ogniskowej 1200 mm. Maksymalne stosowane tu powiększenie wynosi 125 razy, a zasięg wizualny teleskopu 11 magnitudo. Obydwa teleskopy mają montaż paralaktyczny z mechanizmem zegarowym i wyposażone są w filtr i ekran słoneczny. W bezchmurny dzień można więc zobaczyć tu plamy na Słońcu. Wieczorami natomiast wykonuje się tu obserwacje aktualnie widocznych ciał niebieskich. Podczas pokazów nieba ustawiane są też na tarasie teleskopy szkolne Maksutowa. W pochmurne dni można zapoznać się z działalnością obserwatorium.
źródło: Śróbka-Kubiak M., Srebrny jubileusz pod kopułą, Kalendarz Grudziądzki, 1998
Śróbka-Kubiak M., Grudziądzkie jubileusze astronomiczne, Kalendarz Grudziądzki, 2002
http://www.grudziadz.planetarium.pl
jak trafić: Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika znajduje się w Zespole Szkół Technicznych przy ul. Hoffmanna 1 w Grudziądzu. Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty - seanse - 9.00, 10.30, 13.00 lub do uzgodnienia - konieczna rezerwacja pod numerem tel. 56-46-58-384.
 
zdjęcie:

 

fot. z wikipedii