ZESPÓŁ MŁYŃSKI W OTOROWIE   gm. Solec Kuj.  pow. Bydgoszcz

kategoria: zabytki architektury - zabytki techniki
opis:

Zespół młyński składa się z domu młynarza, spichlerza i magazynu. Młyn spalił się w w 1939 r., na jego miejscu zbudowano kolejny w 1943 r.
   Dom młynarza: z 1. połowy XIX w., murowany, otynkowany. Jest to budynek parterowy, prostokątny z dwuspadowym dachem.
   Spichlerz tzw. "Czarna Warszawa": zbudowany na przełomie XVIII/XIX w., drewniany, konstrukcji zrębowej i sumikowo-łątkowej, na podmurówce kamiennej. Budynek prostokątny, dwukondygnacyjny, nakryty dachem dwuspadowym.
   Magazyn: z XIX w., dolna kondygnacja ceglana, górna drewniana, konstrukcji szkieletowej z wypełnieniem ceglanym, dach dwuspadowy.

źródło: Parucka K., Raczyńska-Mąkowska E., Katalog zabytków województwa bydgoskiego, Bydgoszcz, 1997
jak trafić:

Zespół młyński znajduje się w Otorowie pod Solcem Kujawskim, przy skrzyżowaniu drogi Bydgoszcz - Otorowo - Solec z szosą Otorowo - Makowiska.  Dojazd z Bydgoszczy lub Solca PKS (kurs przez Otorowo), trzeba wysiąść na przystanku Makowiska, lub busem firmy Polbus - przystanek Makowiska-Młyn. Budynki są widoczne z przystanku. Można też dojechać pociągiem relacji Bydgoszcz - Toruń do Solca Kujawskiego i ścieżką wzdłuż cmentarza, potem lasem wzdłuż torów kolejowych (w stronę Bydgoszczy) dojść do Czarnej Warszawy - ok. 3 km. Spichlerz jest widoczny z pociągu, a pozostałe zabudowania młyńskie stoją kilkadziesiąt metrów dalej.
 

zdjęcie:

fot. T. Żyterska