PARK W KOMIEROWIE  gm. i pow. Sępólno Krajeńskie

kategoria:

obiekty przyrodnicze - zabytkowe parki dworskie

opis: W Komierowie znajduje się pałac z XIX w., przebudowany w okresie międzywojennym w stylu neobarokowo-klasycystycznym. W otoczeniu pałacu rozciąga się obszerny park krajobrazowy o pow. 15 ha, założony zapewne w początkach XIX w. Park został wkomponowany w w miejscowy krajobraz oparty na naturalnych elementach otoczenia.  Na terenie parku znajdują się okazy wielu gatunków drzew liściastych (jesion wyniosły, jesionoklon, klon zwyczajny, klon jawor, topola biała, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, graby, buki, wierzby, lipy, leszczyny, kasztanowce) i iglastych (w tym ozdobnych). Liczne są również gatunki krzewów, między innymi trzmielina pospolita. W parku znajdziemy aleję grabową oraz liczne pomniki przyrody: 8 dębów (niektóre mają do 6 metrów w obwodzie), 2 lipy drobnolistne i cis pospolity.
   W jego południowej części znajdują się dwa stawy rozdzielone groblą,  grodzisko otoczone częściowo murem z 1919 r. oraz ruiny kaplicy grobowej z 1863 r. zniszczonej w 1939 r.
źródło: Kaja R., Przewodnik po zespołach pałacowych i dworskich, Bydgoszcz, 2002
www.zabytki.pl/sources/zabytki
jak trafić:

Komierowo leży 7 km na południowy-wschód od Sępólna Krajeńskiego. Dojazd drogą krajową nr 25, w Przepałkowie należy skręcić, zgodnie z drogowskazem, na północ, na drogę lokalną do Komierowa. Można też dojechać autobusem PKS do Komierowa lub pobliskiego Przepałkowa (1,5 km). Przez Komierowo przechodzą też dwa szlaki turystyczne: czerwony "Szlak Rycerza Bossuty" (Sępólno Krajeńskie - Kamień Krajeński) oraz niebieski "Szlak Generała Jakuba Komierowskiego" (Sępólno Krajeńskie - Mała Klonia).
 

zdjęcie:


fot. A. Baka