PARK W RYŃSKU gm. i pow. Wąbrzeźno

kategoria:

obiekty przyrodnicze - zabytkowe parki dworskie

opis: Park dworski w Ryńsku założony w II połowie XIX wieku z 25 gatunkami drzew. Stanowi cenną pamiątkę historii Ryńska, posiada także wartość naukową. Można tu podziwiać takie pomniki przyrody jak:
- pięćsetletni cis pospolity
- skupienie 5 drzew (4 dęby - obwód 305-356 cm, wysokość 23-25 m, wiek 120-150 lat i kasztanowiec o obwodzie 345 cm, wysokości 20 m w wieku 150 lat)
- skupienie 4 dębów o obwodzie 338-525 cm, wysokości 29-34 m, w wieku 250-350 lat
   Wśród traw parku dworskiego  bardzo licznie występuje: złoć żółta, gwiazdnica wielokwiatowa i fiołek wonny. Największą wartość stanowi wspomniany wyżej cis, który według legendy został zasadzony przez ówczesnego właściciela miejscowości - Mikołaja z Ryńska.
   Na terenie parku dworskiego w Ryńsku znajduje się kościół, który w grudniu 1898 roku zbudowano dla ewangelików. Od 1945 roku jest w posiadaniu administracji kościoła katolickiego. Natomiast dwór w Ryńsku uległ przebudowie i zatracił zupełnie pierwotny styl. Zmienił swoje przeznaczenie i w chwili obecnej pełni rolę szkoły podstawowej w Ryńsku.
źródło: Przewodnik Ryńsk, pod red. D. Grabowskiej i M. Dumy, Ryńsk, 2002
http://www.pttk.torun.pl
jak trafić: Zespół dworsko-parkowy w Ryńsku znajduje się w centrum wsi przy szkole podstawowej. Dojazd do Ryńska autobusami PKS z Wąbrzeźna lub Chełmży. Do Ryńska prowadzą również turystyczne szlaki piesze w kolorach czerwonym i żółtym.
zdjęcie: