CIS POSPOLITY W RYŃSKU  gm. i pow. Wąbrzeźno

kategoria:

obiekty przyrodnicze - pomniki przyrody

opis:

W parku krajobrazowym otaczającym dwór w Ryńsku, pośród innych drzew pomnikowych, rośnie cis pospolity liczący ok. 500 lat, o obwodzie 106 cm i wysokości 7,5 m.
   Według legendy cis jest starszy - został zasadzony w roku 1397 przez ówczesnego właściciela miejscowości - Mikołaja z Ryńska na pamiątkę założenie Towarzystwa Jaszczurczego. Mikołaj przez wiele lat czynił starania zmierzające do odzyskania Ziemi Chełmińskiej przez Polskę z rąk Krzyżaków. W tym celu wspólnie z bratem Hanuszem założył Towarzystwo Jaszczurcze. Przez kilka lat działalność organizacji była objęta ścisłą tajemnicą. W obawie przed Krzyżakami członkowie Towarzystwa Jaszczurczego spotykali się w umówionych miejscach. Jednym z nich była tajemnicza, podziemna pieczara usytuowana w sąsiedztwie posadzonego przez Mikołaja drzewa.

źródło: http://www.pttk.torun.pl
jak trafić: Zespół dworsko-parkowy w Ryńsku znajduje się w centrum wsi przy szkole podstawowej. Dojazd do Ryńska autobusami PKS z Wąbrzeźna lub Chełmży. Do Ryńska prowadzą również turystyczne szlaki piesze w kolorach czerwonym i żółtym.
 
zdjęcie:


fot. ze str. www.ugw.pl