OGRÓD BOTANICZNY W GRUDZIĄDZU

kategoria:

obiekty przyrodnicze - ogrody botaniczne, zoologiczne, dendrologiczne

opis:

Ogród Botaniczny w Grudziądzu - park botaniczno-dendrologiczny o powierzchni 0,51 ha. Uchwała o utworzeniu ogrodu dendrologicznego została podjęta na wniosek Towarzystwa Upiększania Miasta Grudziądza przez Zarząd Miasta 12 lipca 1933 roku. Urządzanie ogrodu trwało dwa lata. Cały teren został otoczony ogrodzeniem z dwoma bramami. W parku umieszczano rzadkie okazy drzew i krzewów w różnych odmianach. W południowej części ogrodu założono kwietne dywany, z których słynął przedwojenny Grudziądz. Dodatkowymi atrakcjami były basenik z rybkami oraz zegar słoneczny. Drzewa i krzewy zaopatrzone były w tabliczki informujące. Park Botaniczny im. Króla Jana III Sobieskiego, bo tak brzmiała oficjalna przedwojenna nazwa, został otwarty w 1935 roku.
   W 2008 r. władze miejsce podjęły decyzję o całkowitej renowacji ogrodu. W ramach projektu odnowienia Ogrodu Botanicznego wykonano renowację trawnika, zlikwidowano chore drzewa i krzewy, nasadzono nowe rośliny, ułożono nową nawierzchnię z kostki brukowej oraz zakupiono nowe ławki, kosze i oświetlenia. Odrestaurowano zegar słoneczny, a wiosną w basenie pojawi się woda i rośliny wodne.
   Nasadzono kilkaset drzew, krzewów i krzewinek ponad 30 gatunków: miłorząb dwuklapowy, perukowiec podolski, magnolia pośrednia, sosna górska, sosna wejmutka, pigwowiec wspaniały, klon japoński, tulipanowiec amerykański, jodła koreańska, żarnowiec miotlasty. Znajdują się przy nich tabliczki z polską i łacińską nazwą gatunku oraz miejscem pochodzenia. Wiosną oczy zwiedzających będą cieszyć kwitnące przebiśniegi, konwalie, krokusy, tulipany, narcyzy, irysy.

źródło: Miller K., Historia Grudziądza, w: Grudziądz miasto nad Wisłą, Grudziądz, 2004
Wajler A., Grudziądzkie parki, w: Rocznik Grudziądzki, t. XV, Grudziądz, 2003
www.nowosci.com.pl
jak trafić:  Ogród Botaniczny w Grudziądzu położony jest wzdłuż kanału Trynka, między ulicami Bema i Armii Krajowej. Od października do marca czynny jest dla zwiedzających w godz. 8-18, a od kwietnia do września w godz. 7-21.
zdjęcie:


fot. ze strony: http://fotoforum.gazeta.pl